آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

درست است که مشهد بیشتر به‌خاطر وجود مقدس حرم امام رضا (ع) و جاذبه‌های مذهبی معروف است؛ اما آرامگاه افرادی که معروف هستند یا جاذبه‌های طبیعی نیز در این شهر کم نیستند. نادرشاه افشار از همان افراد معروفی است که آرامگاهش در مشهد قرار دارد. آرامگاه نادرشاه افشار یکی از همان جاذبه‌هایی است که گردشگران به‌دیدن آن می‌روند. اگر می‌خواهید به شهر مشهد سفر کنید، حتما سری به آرامگاه نادرشاه افشار بزنید. با تور مشهد با هواپیما به این شهر زیبا سفر کرده و از این آرامگاه دیدن کنید. تور ارزان مشهد به‌راحتی و به‌صورت آنلاین دردسترس است.

معرفی نادرشاه

نادرشاه افشار به‌عنوان یک وطن‌پرست واقعی شناخته می‌شود؛ کسی که توانست از آب‌وخاک و آبروی ایرانیان دفاع کند. اصالت نادرشاه افشار از نژاد ترک است و به طایفه قرخلو و ایل افشار برمی‌گردد. تاریخ‌شناسان و کارشناسان وقایع تاریخی به او لقب ناپلئون ایران می‌دهند. نادرشاه، جنگجویی ساده، از بین مردم عادی برخاسته بود. او به هیچ خانواده بزرگی تعلق نداشت و اتفاقا زندگی فقیرانه‌ای را پشت‌سر گذاشته بود. دوران سلطنت نادرشاه با جنگ افغان‌ها، روس‌ها و عثمانی‌ها همزمان شد. مشهورترین اقدامات نادرشاه لشکرکشی به هند و فتح آن است. مهم‌ترین غنیمتی که نادرشاه افشار به‌دست آورده را می‌توان جواهرات کوه نور، دریای نور و تخت طاووس دانست. نادرشاه در پایان عمرش به آدم عجیبی تبدیل شده بود؛ او به همه شک داشت، حتی فرزندان خودش. برای همین بچه هایش را نابینا کرد. دوران سلطنت نادرشاه ۱۲ سال طول کشید و سرانجام در سال ۱۱۶۰ توسط عده‌ای از سردارانش به‌قتل رسید. با رزرو تور مشهد می‌توانید سری به آرامگاه این شخصیت خطیر تاریخی بزنید.

معرفی آرامگاه نادرشاه

نادرشاه افشار کسی است که با هوش، ذکاوت و شجاعت بی‌حد خودش توانست سرزمین‌هایی را که تحت تصرف بیگانگان بود، به کشور برگرداند و ایران را چندین گام جلو برد. نادرشاه افشار در زمان حکومت خود دستور داد آرامگاه خشتی و سرپوشیده در مشهد بسازند تا پیش از مرگش خانه ابدی خود را ببیند. این آرامگاه به‌درخواست خود نادرشاه ساخته شد؛ اما سال‌ها بعد به‌دستور آقامحمدخان قاجار پیکر نادرشاه را به تهران منتقل کردند. بعد از مدتی مقبره خشتی مشهد درگذر سال‌ها از بین رفت. در دوره قاجار قوام‌السلطنه آرامگاهی جدید روی همان آرامگاه قبلی برای شاه دلیر ساخت و دوباره پیکر نادرشاه از تهران به مشهد منتقل شد. سرانجام در سال ۱۳۳۵ و در دوره پهلوی ساختمان قوام‌السلطنه از بین رفت و بنای جدیدی با تلاش انجمن آثار ملی ایران ساخته شد. طراح و معمار این آرامگاه مهندس هوشنگ سیحون بود. این بنا از درآمد حاصل از عوارضی که از زائران شهر مشهد دریافت شده، ساخته و در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد. این آرامگاه در باغ ۱۴ هزارمتری و به‌شکل چادرهای عشایری طراحی شده است؛ علت این طراحی را می‌توان محل تولد و مرگ نادرشاه در چادر عشایرها دانست.

مطالعه کنید : معرفی هتل جواد مشهد

نادرشاه به‌دلیل حضور در جنگ فرصت نمی‌کرده برای خودش قصیر یا عمارتی بسازد؛ برای همین بیشتر عمرش در چادر عشایری یا صحرایی بوده است. ناپلئون ایران همیشه گوشه چادر می‌خوابید و این کار دلایل امنیتی نیز داشت. ساختمان آرامگاه نادرشاه افشار از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه بوده و دو تالار موزه تشکیل شده که یکی از آن‌ها موزه اسلحه دوران مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه است. در تالار موزه اسلحه انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، دو شمشیر متعلق به نادر و همچنین چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان‌گشای نادر وجود دارد. تالار موزه دوم از سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و شامل انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر می‌شود. فضای اصلی مقبره مربعی شکل و ۱۵در۱۵ متر است و ۱۶ ستون یکپارچه سنگی به ارتفاع تقریبی ۲۶ متر در اطراف مقبره قرار دارد. ارتفاع سقف مقبره هم بیش از شش متر است. تور ارزان مشهد را رزرو و سفری لذت‌بخش به مشهد را تجربه کنید.

مجسمه‌ نادرشاه سوار بر اسب روی سکوی مرتفع کنار قبر همراه سه نفر دیگر که دنبال او هستند، به‌چشم می‌خورد. این تندیس ساخته ابوالحسن صدیقی است و پایه‌ریزی آن را در کارخانه بروتی در کشور ایتالیا انجام داده‌اند. پوشش کف آرامگاه از سنگ است؛ سنگ‌های به‌کار برده شده از سنگ خارای کوه سنگی مشهد هستند. یک سکوی ۱۲ پله‌ای، غرفه‌ فروش کتاب، محل گور و یک پوشش خیمه‌مانند روی قبر در این مقبره قرار دارد. دیوارهای اطراف مقبره قرمز رنگ هستند و این نشان‌‌دهنده‌ جنگ‌هایی است که نادرشاه همه مدت سلطنت خود با آن‌ها درگیر بود. گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان قرار دارد که از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین فرد ایرانی بود که توانست دوره‌های آموزش خلبانی را بگذراند. طراحی سنگ مزار وی را هم هوشنگ سیحون انجام داده است. فصل تابستان برای رزرو تور مشهد و خصوصا تور ارزان مشهد مناسب است. تور مشهد را ثبت نام کنید و از دیدنی‌های شهر مشهد لذت ببرید.

دسترسی به آرامگاه نادرشاه افشار

این آرامگاه یک چهارراه بالاتر از حرم امام رضا (ع) و در چهارراه شهدا (چهار راه نادری سابق) قرار دارد. با تور مشهد و تور ارزان مشهد هم در هزینه و وقت خود صرفه‌جویی کنید، هم مشکل اقامت در این شهر دوست‌داشتنی را نداشته باشید.

 

حسن شفیعی علاقه خاصی به برنامه نویسی وب و موبایل دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه مسلط تر شوم و اطلاعاتم را به شکل کاربردی برای علاقه مندان در وب به اشتراک بگذارم. توصیه من: هاست میهن وب‎هاست
دیدگاه کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های آموزشی