ساخت توابع سفارشی php

 • آپدیت شده در تاریخ

ساخت توابع سفارشی php

ساخت توابع سفارشی php , همان توابع از پیش ساخته شده (built-in) php نیست . تابع یک بلاک از کد هایی است که میتوانید در هرجایی چندین بار استفاده کنید. توابع با بارگذاری صفحه , اجرا نمی شوند .بلکه بعد از فراخوانی آنها اجرا می شوند .می توانید از این توابع به کرار در جاهای مختلف کد خود استفاده کنیم.

 

ساختار تعریف توابع سفارشی php

تابع با کلمه کلیدی function تعریف می شود . و بعد از آن اسم تابع را می نویسیم و بعد از آن پارانتز باز و بسته . درون این پارانتز ها می توانیم آرگومان ها (یا همان پارامتر ها) یی که قرارا است به این تابع پاس داده شود را می نویسیم .بعد از تعریف این موارد براکت  را قرارا میدیم که بدنه اصلی کد های ما درون آن قرار دارد. برای فراخوانی تابع نیز کافیه که اسم تابع با پارانتز باز و بسته و یک ; استفاده کنیم.

 

سینتکس کلی تعریف و ساخت توابع سفارشی php به این صورت است :

بعد از آن به این صورت تابع را صدا می زنیم.

توابع php با آرگومان

آرگومان ها می توانند داده هایی را به تابع php پاس بدند. یک آرگومان مثل یک متغییر است .آرگومان ها درست بعد از اسم تابع داخل پارانتز ها تعریف می شوند. و می توانند به دفعات زیاد استفاده شوند. جدا کننده این آرگومان ها کاما (,) است

در این تابع ساده , از یک آرگومان ساده به اسم firstname و بعنوان آرگومان دوم نیز از lastname استفاده  میکنم.

کد مثال تعریف توابع سفارشی php با دو آرگومان

من دو تا ورودی را به به آرگومان های این تابع پاس می دم. و خروجی به این صورت خواهد بود.

توابع سفارشی با مقادیر پیش فرض آرگومان ها

به جای پاس دادن دو آرگومان به این تابع , می توانیم  به یکی از این آرگومان ها مقدار پیش فرض اختصاص بدیم . می توانید این مقدار را با ورودی خودتان جایگزین کنید.

توابع سفارشی php با مقادیر بازگشتی

در حین استفاده از توابع php , ما نتیجه را به هیچ وجه به صورت مستقیم در صفحه چاپ نمی کنیم . ما نتیجه و مقدار را داخل یک متغییر ذخیره و برگشت (return) می دهیم. در هنگام صدا زدن تابع , مقدار بازگشتی را به یک متغییر اختصاص و بعدا چاپ می کنیم.

اگر هرگونه مشکلی در استفاده از توابع داشتید , از طریق قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

موفق و پیروز باشید.

حسن شفیعی علاقه خاصی به برنامه نویسی وب و موبایل دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه مسلط تر شوم و اطلاعاتم را به شکل کاربردی برای علاقه مندان در وب به اشتراک بگذارم. توصیه من: هاست میهن وب‎هاست
مطالب زیر را حتما بخوانید
دیدگاه کاربران (۲)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناشناس ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب کاربردی

  پاسخ
  1. حسن شفیعی ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

   خوشحالم که مفید واقع شده . موفق باشید.

   پاسخ
دوره های آموزشی