آموزش HTML – آدرس URL در HTML

  • آپدیت شده در تاریخ

آموزش HTML - مقدمه

در جلسه قبلی آموزش HTML با کاراکترهای رزرو شده HTML آشنا شدیم. در این بخش به آدرس URL خواهیم پرداخت.

URL مخفف Uniform(Universal) Resource Locator یا یابنده منبع وب است. آدرس URL یک رشته کاراکتری خاص است که یک منبع برای منابع روی اینترنت را تشکیل می دهد.

آدرس URL چیست

URL یک آدرس سراسری سند و دیگر منابع در شبکه جهانی وب است. هدف اصلی URL مشخص کردن مکان سند ها و دیگر منابع قابل دسترس وب روی اینترنت است و مشخص کننده مکانیزم دسترسی به آن توسط مروگر وب را مشخص می کند.

برای مثال, اگر به آدرس این صفحه در مرورگر نگاه کنید خواهید دید:

سینتکس آدرس URL

سینتکس کلی آدرس URL بصورت زیر است:

آدرس URL یک ساختار خطای و معمولا متشکل از بعضی این موارد زیر است:

طرح (scheme) – این طرح مشخص می کند که از چه پروتکلی برای دسترسی به منبع روی اینترنت دسترسی داشته باشد.

این نام های طرح ها با سه کاراکتر :// (یک کلون و دو اسلش) همراه هستند. پروتکل های پر استفاده عبارتند از: http://, https://, ftp:// و mailto://

نام هاست (host) – نام هاست مشخص می کند که منبع مشخص شده در کجا قرار دارد. یک hostname در واقع یک نام دامنه متصل شده به یک کامپیوتر هاست است.

این نام معمولا ترکیبی از نام محلی هاست و نام دامنه والد است. مثلا www.netparadis.com شامل نام هاست ماشین www و نام دامنه netparadis.com است.

شماره پورت (port) – سرورها معمولا بیش از یک سرویس را ارایه می دهند. بنابراین شما نیاز است سرویس درخواستی را مشخص کنید.

این درخواست ها با پورت مشخص می شوند. پورت های معروف برای یک سرویس بطور خودکار از آدرس URL حذف می شود. و پورت پرتکل وب که همان http است , ۸۰ می باشد.

مسیر (Path) – مسیر منبعی که قصد دسترسی به آن داریم را مشخص می کند. برای مثال /html/html-url

Query String – شامل داده هایی برای پاس دادن به اسکریپت سمت سرور است. برای مثال, پارامترهای جستجو. Query string ها بعد از یک علامت سوال ؟ قرار می گیرد و شامل جفت نام و مقدار است که با =  مشخص و با & از هم جدا می شوند. برای مثال ?first_name=John&last_name=Corner

 

شناسه صفحه (Fragment identifier) – اگر وجود داشته باشد, یک بخش از منبع را نمایش می دهد . این شناسه با یک علامت # و بصورت اختیاری در آخر آدرس URL قرار می گیرد.

اگر این شناسه در URL مشخص شده باشد, معمولا بخش یا مکانی در صفحه را مشخص کنید و مرورگر با اسکرول سعی در نمایش آن بخش در صفحه می کند.

 

نکته: طرح (scheme) و نام هاست (host) حساس به حروف کوچک و بزرگ نیست, اما مسیر و Query String به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند. معمولا کل URL بصورت حروف کوچک مشخص می شوند.

 

امیدوارم در این بخش آموزش HTML , از آدرس URL در HTML نهایت استفاده را برده باشید.

هر سوالی داشتید ، از قسمت نظرات ارسال کنید . سریعا ، پاسخگوی سوالات شما هستیم .

موفق باشید.

حسن شفیعی علاقه خاصی به برنامه نویسی وب و موبایل دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه مسلط تر شوم و اطلاعاتم را به شکل کاربردی برای علاقه مندان در وب به اشتراک بگذارم. توصیه من: هاست میهن وب‎هاست
برچسب ها : ,
مطالب زیر را حتما بخوانید
دیدگاه کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های آموزشی