طراحی سایت, ساخت ربات تلگرام, آموزش php , سورس کد php ,سورس ربات تلگرام , سورس فروشگاه اینترنتی , آموزش طراحی وب

Output Buffering در php


Output Buffering در php

خروجی بافر یا همان Output Buffering در php یکی از قابلیت های مهم برای کنترل خروجی اسکریپت php است . کنترل خروجی بر اساس زمان ارسال خروجی به مرورگر , ترتیب خروجی ها و غیره .. . انجام می شود .

به طور پیش فرض , تمام داده های مشخص شده در در دستورات چاپی یا محتویات HTML در اسکریپت PHP به طور تکه تکه به مرورگر ارسال می شود . اما با استفاده از  Output Buffering در php این داده ها در یک متغییر در حافضه بافر ذخیره خواهند شد و در نهایت به صورت یکجا یا همان یک تکه به مرورگر ارسال می شوند این قابلیت باعث جلوگیری از خطاهایی مثل header already sent در هنگام استفاده از توابعی مثل session_start() که در مقاله آموزش کار با SESSION ها در php توضیح دادم می شود

Buffer یا بافر چیست ؟

بافر یک قسمت کوچک از حافضه برای ذخیره سازی موقت داده ها است .

Output Buffering در php

پیکربندی Output Buffering در php

برای کنترل خروجی های یک اسکریپت php توسط بافر , نیاز داریم که Output Buffering را با استفاده از هرکدام از روش های زیر فعال کنیم .

 • فعال کردن Output Buffering در php از طریق فایل php.ini
 • فعال کردن Output Buffering از طریق توابع PHP

فعال کردن Output Buffering در php از طریق فایل php.ini

سه دستور پیکربندی زیر برای کنترل خروجی بافر استفاده می شوند

 • Output_buffering – به صورت پیش فرض ۰ است . نیاز داریم که با مقدار ON قابلیت Output Buffering را برای تمام اسکریپت های php فعال کنیم
 • Output_handler – مقدار پیش فرض  , NULL است .نیاز داریم که یک تابع از پیش ساخته مرجع برای ارسال خروجی به آن تابع مشخص کنیم
 • Implicit_flush –  قرار دادن مقدار ON برای این دستور  , باعث خواهد شد که اسکریپت php مقدار خروجی را به ازای هر دستور چاپی در php یکبار flush یا ارسال کند .

هر دو دستور اول در هرکدام از فایل های php.ini , .htacces , httpd.conf یا user.ini می تواند ست شود . و دستور پیکربندی آخر لیست بالا می تواند به هر طریق حتی با تابع ini_set() می تواند ست شود .

فعال کردن Output Buffering از طریق توابع PHP

با ست کردن تنظیمات بالا , نتیجه بر روی تمام اسکریپت های php که بر روی سرور اجرا می شوند , اثر خواهد گذاشت . اما , فعال کردن Output Buffering در php بر روی یک فایل یا پروژه خاص بهتر از آن است که بخواهیم به صورت سراسری تنظیمات را اعمال کنیم .

بنابراین , php شامل توابعی برای کنترل Output Buffering است .این توابع با توضیحات کوتاه در زیر لیست شده اند .

 • تابع Ob_start() – این تابع برای هر دیتای ذخیره شده یک بافر می سازد . این دیتا ها در صورت استفاده از دستور های print یا echo یا هر دستور چاپی به اسکریپت php پاس داده خواهند شد.
 • تابع ob_flush() , ob_end_flush() – این توابع برای ارسال خروجی بافر برای نمایش در مروگر استفاده می شوند . تفاوت این توابع اینجاست که , ob_flush() بعد از ارسال بافر , مقدار بافر ذخیره شده را پاک نمی کند . ولی با یکبار اجرای ob_end_flush() , اگر نیاز داشتیم باید دوباره یک بافر جدید بسازیم .
 • تابع ob_clean() , ob_end_clean() – این توابع برای پاک کردن داده های ذخیره شده در بافر استفاده می شوند .
حتما بخوانید  نام کاربری یکتا در ثبت نام PHP

مثال Output Buffering در php

با استفاده از توابع بالا قصد داریم یک مثال را با هم ببینیم.

در اسکریپت php بالا , در اولین خط با استفاده از تابع ob_start() یک بافر ساختیم . و بعد , داده مشخص شده در تابع print در بافر ذخیره شد . پس از آن , تابع ob_end_flush() را به ترتیب برای ارسال و پاکسازی داده های بافر اجرا کردیم

بعد از آن , دوباره تابع ob_start() را برای ساخت یک بافر با محتوای داده های دستور print ساختیم . اما این دفعه به جای تابع ob_end_flush() , تابع ob_flush() را استفاده کردیم . بنابراین فقط مقدار بافر را برای نمایش ارسال کردیم ولی آن را از بافر حذف نکردیم . بنابراین , سومین دستور print داده ذخیره شده در بافر قبلی را نیز ذخیره می کند.

توابع کنترل Output Buffering در php

به جز توابع اولیه و پایه بالا , php چندین تابع دیگر برای این extention را نیز پشتیبانی می کند . این توابع برای پیاده سازی قابلیت های زیر کاربرد دارد .

 • خواندن داده ها از خروجی بافر ها
 • ساختن پشته (stack) برای خروجی بافر
 • فشرده سازی داده ذخیره شده در بافر
 • URL rewiting

حالا اجازه بدید دسته بندی های بالا را به ترتیب بررسی کنیم

خواندن داده ها از خروجی بافر ها

با استفاده از تابع Output Buffering در php , می توانیم اطلاعاتی مثل محتوای بافر , طول داده بافر شده و غیره .. را بدست آوریم.

 • Ob_get_contents() – این تابع محتوای خروجی بافر را برگشت می دهد
 • Ob_get_length() – این تابع طول داده ذخیره شده در بافر را return می کند.
 • Ob_get_level() – برای دریافت سطح یا همان level خروجی بافر به کار می رود. وقتی تعداد بافرهای ما زیاد می شود این بافرها به سطح بندی می شوند که با این level ها می توانیم به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنیم.
 • Ob_get_status() – برای دریافت آرایه از وضعیت بافر های سطح بالا یا تمام بافر ها با هر سطح استفاده می شود.
 • Ob_get_flush() – این تابع کار هر دو تابع ob_get_contents() و ob_end_flush() را یکجا انجام میدهد !
 • Ob_get_clean() – مشابه مورد بالا تاثیر هر دو تابع ob_get_contents() و ob_end_flush() همزمان نشان می دهد .

ساختن پشته (stack) برای خروجی بافر

می توانیم از مثال قبلی برای نحوه ارسال بافر ها به stack یا همان پشته استفاده کنیم .

حتما بخوانید  ساخت کد QR در PHP

Output Buffering در php

stack یکی از سه بخش تخصص یافته به یک برنامه در حافظه RAM است .ساختمان داده های stack به صورت LIFO عمل می کند .این نوع تکنیک به این معنا است که آخرین دیتای ورودی اول از همه خارج می شود .

اگر یک بافر را با فراخوانی تابع ob_start() بسازیم , پس از آن هر بافر ساخته شده به حافظه stack در بالای بافر قبلی قرار می گیرد . برای مثال :

فشرده سازی داده ذخیره شده در بافر

در php , خروجی دیتای بافر شده با مشخص کردن مقدار ob_gzhandler به عنوان آرگومان تابع ob_start() فشرده سازی خواهد شد . ob_gzhandler() یک تابع از پیش ساخته (in-built) در php است . که به عنوان تابع بازگشتی (callback) استفاده کردیم . با کمک این تابع بازگشتی , php داده فشرده شده را به مرورگر ارسال خواهد کرد.

طبیعتا کمی زمان برای فشرده کردن داده خروجی صرف خواهد شد , این زمان توسط مروگر برای دانلود دیتای فشرده شده جبران خواهد شد .

URL Rewriting

دو تابع برای کنترل Output Buffering در php هنگام کار با URL Rewritng وجود دارد که به صورت زیر است .

 • Output_add_rewrite_var() – اسم و مقدار را به صورت جفت در آرگومان می پذیرد .این اسم و مقادیر ها به صورت query string در یک urlاضافه خواهند شد و سپس یک فیلد خالی برای این جفت ها افزوده می شود .
 • Output_reset_rewrite_varts() – این تابع تمام مقادیر URL Rewriting را پاک می کند .

نکته :

Php به طور خودکار قادر است عملیات ارسال داده های خروجی بافر را تا زمان رسیدن به پایان خط php انجام دهد حتی اگر هیچ تابع output bufferingی مشخص نشده باشد !

با استفاده از Output Buffering در php , می توانید جلوی خطاهایی که مربوط به ارسال داده قبل از اجرای کدهای session یا setcookie() می شود , را بگیرد.

مزایای استفاده از Output Buffering در php این است که

 1. جونکه تمام اطلاعات و مقادیر html به جای اینکه به صورت تکه تکه به مروگر ارسال شود , در یک متغیر ذخیره و به صورت یکجا ارسال می شود که در نهایت باعث افزایش سرعت درخواست ها و لود صفحات وب می شود .
 2. باعت جلوگیری از خطا های header already sent که مربوط به استفاده از سیشن و کوکی ها است می شود .

سعی کردم یکبار برای همیشه و به طور کامل مقاله ای بنویسیم که تمام مباحث Output Buffering در php را پوشش دهم و احساس می کنم این هدف هم نایل شد .

هر گونه مشکلی در پیاده سازی کدها داشتید ، از قسمت نظرات اقدام کنید . سریعا ، پاسخگوی سوالات شما هستیم .

موفق و پیروز باشید.

حسن شفیعی
مدرس ، پنتستر ، توسعه دهنده اپلیکیشن های تحت وب ، عضو مرکز حامی نخبگان و از مدیران و اعضای رسمی تیم امنیتی آشیانه هستم . علاقه خاصی به زبان php و امنیت شبکه و لینوکس دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه ها مسلط تر شوم و اطلاعاتم را در وب به اشتراک بگذارم

دیدگاه کاربران

2 پاسخ به “Output Buffering در php”

 1. حمیدرضا گفت:

  سلام حسین جان
  اگر لطف کنید و در مورد بافرهای تودرتو یا nested بنویسید ممنون میشم من هرقدر در موردش مطالب انگلیسی می‌خوانم متوجه نمیشم چی میگن!!!

  0
  • حسن شفیعی گفت:

   سلام .
   بله حتما این موضوع به عنوان ویرایش به مقاله اضافه و از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود .
   موفق و پیروز باشید

   1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین آموزش های آنلایندانلود رایگان (هدیه ویژه)

کتاب آموزش زبان برنامه نویسی PHP را دانلود و همین امروز یادگیری را شروع کن و به جمع برنامه نویسان ملحق شو ;)

دانلود رایگان کتاب

افزایش امنیت سایت

مجوزهای ما


logo-samandehi نماد اعتماد الکترونیک

بخش کاربران

هنوز عضو نیستید ؟ کلیک کنید

دانلود کتاب

عضویت در خبرنامه