تابع phpinfo چیست

تابع phpinfo چیست

تابع phpinfo برای دریافت اطلاعات از تنظیمات php نصب شده بر روی سرور استفاده می شود . اطلاعات برگشتی از تابع phpinfo که به صورت html است مشخصاتی در مورد پلتفرم (لینوکس – ویندوز) ، خود php ، متغییر های محیطی سرور ، اطلاعات هدر های HTTP (http header) ، هسته php مثل ورژن و وضعیت ، لایسنس و دیگر موارد را به ما می دهد .

تابع phpinfo یک آرگومان (پارامتر ورودی) دلخواه هم میگیرد . اگر تابع phpinfo() بدون هیچ ورودی صدا زده شود ، درنتیجه همه اطلاعات را چاپ می کند. پس ما تابع phpinfo() را با کد زیر اجرا می کنیم .

حالا که متوجه شدیم تابع phpinfo چیست ، یک مرحله جلوتر رفته و موارد دیگر را ریزتر بررسی کنیم.

همچنین میتوانیم با پاس دادن یک سری از موارد اطلاعات به خصوصی را به صورت جدا دریافت کنیم . لیست زیر آپشن های در دسترس تابع phpinfo را نشان می دهد .

آپشن های تابع phpinfo

  • INFO_GENERAL – این متغییر ثابت اطلاعاتی در مورد پلتفرم ، کامپایلر ، معماری سیستم (۶۴-۳۲ بیت) ، api و … می دهد
  • INFO_CREDITS – این آپشن اطلاعاتی ارتباط دار مثل مشخصاتی در مورد سازندگان PHP ، مستندسازی ها (راهنمایی) ، پرسش و پاسخ و تیم زیر ساخت PHP می دهد .
  • INFO_CONFIGURATION – اطلاعاتی در مورد تنظیمات اصلی هسته PHP را نشان میدهد (این تنظیمات در فایل php.ini است که میتوانید آنها را تغییر بدید مثل قابلیت آپلود فایل و همچنین حجم مجاز ، توابع قابل اجرا توسط کاربر ، خاصیت output buffering ، استفاده از تگ های کوتاه و خیلی موارد کاربردی دیگر…)
  • INFO_MODULES – نمایش تمام ماژول های نصب شده PHP و متغییر های محیطی آن ها (مثل ioncube  ، souregurdian و سیستم کش و …)
  • INFO_ENVIRONMENT – نمایش تمام متغییر های محیطی مثل APPDATA ،  HOMEPATH و غیره ..
  • INFO_VARIABLES – نمایش آرایه های از تمام متغییر های سراسری مثل اطلاعاتی از $_SERVER که تمام هر آنچه وجود دارد را اطلاعاتش را در حال حاضر در ستون سمت راست نمایش می دهد از جمله IP سرور و کلاینت ، کوکی ها ، USER AGENT ، مسیر کامل فایل اجرایی و…
  • INFO_LICENSE – این مورد حقوق استفاده و کپی رایت را بر اساس PHP نمایش می دهد که کاملا رایگان است !!
  • INFO_ALL – همه آنچه اطلاعات وجود دارد را نمایش میدهد

نکته : تابع phpinfo() و تابع phpinfo(INFO_ALL) هر دو یک اطلاعات را نمایش می دهد

نکته ۲ : اگر تابع phpinfo را درحالت cli mode (یعنی از طریف خط فرمان)  اجرا کنید به جای خروجی html ، به شما خروجی به صورت متن ساده (plain text) را نمایش می دهد.

استفاده از تابع phpinfo

تابع phpinfo برای تشخصی اینکه قابلیت های مورد نیاز در سرور پیشتیبانی میشود یا نه استفاده می شود .برای مثال در php ، میتوانیم با تصاویر کار کنیم ، اگر سرور کتابخانه GD را ساپورت کند (از این کتابخانه برای ساخت تصاویر کپچا – کد امنیتی استفاده می شود)

اگر نتوانیم با توابع مربوط به عکس در php کار کنیم باید در دسترس بودن قابلیت GD را توسط تابع phpinfo در php بررسی کنیم.

تابع phpinfo چیست

حالا که کاملا با اینکه تابع phpinfo چیست و چگونه کار می کند می توانید از آن استفاده های مختلفی ببرید و اطلاعات مورد نظر را در سرور های مختلف چک کنید.

حسن شفیعی علاقه خاصی به برنامه نویسی وب و موبایل دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه مسلط تر شوم و اطلاعاتم را به شکل کاربردی برای علاقه مندان در وب به اشتراک بگذارم. توصیه من: هاست میهن وب‎هاست
مطالب زیر را حتما بخوانید
دیدگاه کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره های آموزشی