وب سرویس restful چیست

 • آپدیت شده در تاریخ

وب سرویس RESTful (یا REST مخفف Representational state transfer) روشی برای ایجاد، خواندن، آپدیت نمودن و یا حذف اطلاعات بر روی سروری است که از HTTP call های ساده استفاده می کنند. در واقع REST یک مدل طراحی برای برنامه های شبکه ای می باشد که ارتباط بین دو سیستم (client-server) را توسط یک پروتکل (مانند http، smtp، ftp و …) ایجاد می کند. برنامه های بر پایه این روش/معماری، ReSTful application نامیده می شوند، چرا که فقط با request های CRUD (مخفف create update read delete) پروتکل واسط، با هدف تعامل برقرار می کنند.

 • REST مخفف Representational State Transfer می باشد.
 • یک معماری وب سرویس است.
 • از HTTP برای انتقال اطلاعات میان کلاینت و سرور استفاده میکند.
 • کار کردن با REST بسیار ساده تر از وب سرویس های پیچیده ای مانند SOAP می باشد.
 • یک سرویس به اصطلاح RESTful عموما بر روی پروتکل HTTP  و تمام افعال استاندارد این پروتکل را که توسط مرورگرهای وب قابل درک هستند کار میکند مانند (GET, POST, PUT, DELETE)

شرایط لازم معماری REST

 • کلاینت سرور (client-server) باشد.
 • بدون حالت (stateless) باشد.
 • قابلیت cache داشته باشد.
 • سیستم لایه‌بندی شده  داشته باشد.
 • واسط یکنواخت  داشته باشد.
 • دارای قابلیت کد در صورت نیاز  باشد.

از لحاظ رویکرد، برنامه نویسی REST جایگزینی ساده برای سرویس‌های وب است.

توسعه‌پذیری در تعاملات میان اجزا، عمومیت واسط ها، توسعه مستقل اجزا و استفاده از واسطه ها  از کلیدی ترین اهداف معماری REST می‌باشد و همچنین استفاده از معماری REST در برنامه‌نویسی کارایی، سادگی، انعطاف‌پذیری، امکان مشاهده و نظارت، قابلیت حمل و قابلیت اطمینان را افزایش می دهد.

مشخصات یک وب سرویس RESTful

 • بوسیله URI کار می کند یعنی ریسورس ها و کالکشن های خود را به صورت http://netparadis.com/resources دریافت میکند.
 • اطلاعات را به صورت عموما JSON دریافت میکند البته میتواند اطلاعات به صورت XML هم برگردانده شود.
 • برخلاف وب سرویس های بر پایه SOAP ، هیچ استاندارد رسمی برای وب سرویس های REST وجود ندارد به دلیل اینکه REST یک معماری است در حالی که SOAP یک پروتکل وب سرویس است.

نکاتی مهم برای RESTful API ها

API User یک توسعه دهنده وب است که می تواند برنامه هایی برای اتصال به سرور خارجی API بنویسد و اطلاعات ضروری روی HTTP به او برگشت داده شوند. توسعه دهنده وب سپس می تواند اطلاعات را در سایت خود نمایش دهد بدون دسترسی شخصی به سرور خارجی API.

در کل از چهار دستور برای دسترسی به RESTful API  استفاده می شود :

 1. GET برای گرفتن یک شی
 2. POST برای ایجاد یک شی
 3. PUT برای ویرایش یا بازنویسی یک شی
 4. DELETE برای حذف یک شی

با هر بار فراخوانی API ،یکی از این متد ها باید به سرور پاس داده شود تا سرور بداند چطور باید رفتار کند.

اکثریت قریب به اتفاق وب API ها فقط درخواست های GET را اجازه می دهند تا بتوان داده ها را از سرور دریافت کرد. احراز هویت کاربر اختیاری است ولی شدیدا ایده خوبی است وقتی که پای متد های حساس و دارای قابلیت خرابکاری مثل PUT و DELETE درمیان باشد.

با این حال بسیاری از RESTful API ها تا این حد پیش نمی روند . Pokéapi را در نظر بگیرید که یک API رایگان برای بازی Pokémon است. این API برای عموم باز است ولی با یک نرخ محدودیت معقول و مناسب (محدودیت کاربران برای تعداد معینی از ارسال درخواست به API در یک بازه زمانی مشخص) . به علاوه این API فقط متدGET را پشتیبانی می کند.شاید این را بتوان اصطلاحا یک API مصرفی نامید.

وب سرویس restful چیست ؟

نوع داده بازگشتی نیز مهم است و باید با همه منابع دیگر همگن و هماهنگ باشد.JSON یکی از انوع داده بازگشتی است که بسیار نیز محبوب است و جزئیات آنلاین آن نیز ساختار داده در آن را به خوبی توضیح داده است.

RESTful API ها از “اسم” برای نامگذاری اشیا و از “صفت” برای نامگذاری کارهایی که قرار است روی اشیا انجام شود استفاده می کند. اعتبارسنجی می تواند بخشی از این باشد همچنین نرخ محدودیت.ولی یک API کوچک و ساده لازم نیست نگران ایجاد محدودیت برای کاربران باشد.

دسترسی به منابع API

API های عمومی معمولا از طریق آدرس های وب سایت در دسترس هستند.این به این معنی است که ساختار آدرس (URL) مهم است و فقط بای دبرای API استفاده شود تا تداخلی بین آدرس ها نباشد.بعضی از API های می توانند برای نسخه های بروز شده خود ، یک پیشوند به آدرس اضافه کنند مثلا /v2/ . این روش برای توسعه دهندگانی است که نمی خواهد نسخه قبلی API شان منقرض شود و می خواهند در عین حال که نسخه قبلی قابل استفاده است ، به کاربران امکان استفاده از نسخه جدید را نیز بدهند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه من این مطلب را دوست داشتم که در مورد ساختار ساده URL توضیحاتی داده است و چند مثال نیز از سرویس های دیگر آورده است.

دقت کنید که داده بازگشتی از طرف API می تواند به صورت کلی بوسیله متدهای HTTP تغییر یابد.برای مثال GET داده ها را دریافت کند ولی POST اطلاعات جدیدی ایجاد کند.بر همین اساس درخواست می تواند به آدرس یکسانی از API ارسال شود ولی نتیجه می تواند بسیار متفاوت باشد.

وب سرویس restful چیست ؟

مشاهده نمونه های مشابه آنلاین ممکن است به شما برای درک بهتر مفاهیم کمک کند . ما قبلا در مورد Pokeapi صحبت کردیم ولی بعضی دیگر از نمونه API ها در دنیای واقعی هستند که می توان آنها را مطالعه کرد:

API خودتان را بسازید

مراحل ایجاد یک API برای خودتان نمی تواند خیلی راحت باشد ولی آنقدر ها هم که فکر می کنید سخت و پیچیده نیست. فقط نیاز به آشنایی با الگوهای طراحی API و انتخاب بهترین روش ها دارید تا چیزی را بسازید که ارزش واقعی داشته باشد. هر API باید به سرور شما وصل شود تا داده ها را برگشت دهد. شما نه تنها نیاز به کدنویسی برای انجام این کار دارید بلکه باید داده های برگشتی را فرمت دهی کنید (مثلا به JSON). دیگر نیازمندی های بالقوه شامل اعتبارسنجی (Authentication) و اعمال محدودیت های مختلف برای امنیت و پایداری بیشتر می شود . همانطور که می بینید این کار کار یک قلب ضعیف نیست !

اما اجازه دهید به برخی از اصول ساده معماری API ها نگاهی بیندازیم .

نقاط پایانی کار را ایجاد کنید

یکی از جنبه های ایجاد API ایجاد نقاط پایانی در ساختار URL است . وقتی دارید منابع (Resources) را ایجاد کنید نیاز دارید تا از اسم استفاده کنید نه از صفت. این به این معنی است که داده های API باید به صورت شخص, مکان و یا چیزی برگشت داده شوند. اغلب هم چیزی با خصیصه های معین (مثلا یک توییت با همه متادیتا هایش).

یادگیری اسم گذاری مثل روش فوق شاید سخت باشد ولی یکی از جنبه های حیاتی طراحی API هاست.ساده سازی هر زمانی که ممکن باشد بهترین راه است .

یکی از نقاط بحث برانگیز استفاده از اسم های مفرد یا اسم های جمع است.مثلا اگر شما در حال طراحی API برای Twitter باشید می توانید یکی از دو راه زیر را در نظر بگیرید:

در این مورد به نظرم اسم مفرد بهتر است .مخصوصا وقتی یک منبع قرار است برگشت داده شود(توییت). ولی جواب ۱۰۰٪ قطعی و مستندسازی شده ای برای این سوال وجود ندارد و بهتر شما با توجه به پروژه خودتان بهترین را انتخاب کنید.

تنظیم نوع داده برگشتی

موردی دیگری که توجه خاصی می طلبد نوع داده برگشتی از API است.خیلی از کاربران وب از API انتظار دریافت داده از نوع JSON را دارند پس این بهترین گزینه می تواند باشد.XML یکی از گزینه های دیگر است اگر می خواهید هر دو را در اختیار کاربران قرار دهید.با این حال اساسی ترین گزینه همان JSON است که صحبتش را کردیم .

جزپیات زیادی در مورد طراحی API ها وجود دارد . من پیشنهاد می کنم شما ابتدا با API های دیگر مثل Instagram,Twitter, Linkedin و … بازی کنید تا ببینید دیگر توسعه دهندگان چگونه API هایشان را می سازند و اینگونه با روش های مرسوم این حوزه بیشتر آشنا خواهید شد.

 

ساخت وب سرویس RESTful در php

حسن شفیعی علاقه خاصی به برنامه نویسی وب و موبایل دارم و هر روز تلاش می کنم به این حوزه مسلط تر شوم و اطلاعاتم را به شکل کاربردی برای علاقه مندان در وب به اشتراک بگذارم. توصیه من: هاست میهن وب‎هاست
مطالب زیر را حتما بخوانید
دیدگاه کاربران (۲)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شبنم ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  خیلی عالی

  پاسخ
  1. حسن شفیعی ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

   خوشحالیم که مفید واقع شده. موفق و پیروز باشید.

   پاسخ
دوره های آموزشی